Hokejista Jāņa Sprukta idejas aktīvai vasarai ar bērniem

Hokejista Jāņa Sprukta idejas aktīvai vasarai ar bērniem

“Visvērtīgākais laiks ir tas, ko pavadām kopā ar ģimeni,” saka Latvijas čempionāta komandas HK Kurbads hokejists Jānis Sprukts. Viņš stāsta, ka pats bērnībā vasaras pavadījis svaigā gaisā un nepārtrauktā kustībā un tāpēc to ir iemācījis arī saviem bērniem. Jānis Sprukts dalās idejās, kā aktīvi pavadīt laiku kopā ar ģimeni, bet Apotheka Jaunās Teikas aptiekas farmaceite Beāte Kaminska skaidro, cik daudz kustību vajadzīgas dažāda vecuma bērniem.

Aktīvās atpūtas idejas, ko vērts ieviest arī savā ģimenē

#1 Riteņbraukšana

Riteņbraukšana ir viens no pieejamākajiem aktīvās atpūtas veidiem, turklāt tā lieliski piemērota kā atpūtai laukos, tā arī pilsētā. “Mūsu ģimene ar riteņbraukšanu ir uz tu, tāpēc ne tikai dodamies dažādos izbraucienos tuvākā un tālākā apkārtnē, bet arī piedalāmies velobraucienos ģimenes distancēs,” stāsta hokejists.

“Ar velosipēdu vajadzētu braukt ikvienam bērnam – riteņbraukšana nodarbina, bet svarīgākais, ka nepārslogo dažādus ķermeņa muskuļus, nostiprina sirds un asinsvadu sistēmu. Riteņbraukšana ir jautra un sagādā daudz prieka bērniem, kas ir ne mazāk svarīgi bērna veselībai un labsajūtai,” papildina farmaceite.

#2 Orientēšanās

“Jau vairākas sezonas startēju orientēšanās sacensībās “Magnēts” – tas ir lielisks veids, kā uzturēt fizisko sagatavotību un koncentrēšanās spējas. Turklāt orientēšanās sports ir pieejams ikvienam – nav nepieciešams iegādāties inventāru, lai piedalītos orientēšanās sacensībās, pietiek vien ar sporta tērpu un sporta apaviem. Uz orientēšanās sacensībām vienmēr braucu kopā ar ģimeni – bērni pavada laiku mazajā trasē, dodas pastaigās pa mežu.”

#3 Peldēšana

“Savu bērnību pavadīju pie Daugavas, un līdz ar to arī tagad peldēšana mūsu ģimenē ir ļoti iecienīta. Mēdzam gan vienkārši aizbraukt nopeldēties, gan pāris reizes mēnesī pavadīt brīvdienas pie upes, jūras vai ezera, dzīvojoties pa ūdeni un sauļojoties,” pieredzē dalās Sprukts.

“Peldēšana piemērota dažādu vecuma bērniem. Ūdens labvēlīgi iedarbojas uz cilvēka ķermeni un līdz ar to arī veselību. Tas gan attīsta, gan atslogo mugurkaulu un locītavas, palīdz atbrīvoties no saspringuma, uzlabo stāju, kā arī stiprina imunitāti, jo īpaši, ja laiks pavadīts, atpūšoties svaigā gaisā pie ūdeņiem,” stāsta B. Kaminska.

#4 Sporta spēles

Sporta spēles, piemēram, tautas bumba, basketbols, ir viens no aizraujošākajiem veidiem, kā izkustēties un gūt pozitīvas emocijas. “Vecākais dēls aizraujas ar vieglatlētiku, bet uz stadionu dodamies visi kopā – kamēr vecākais brālis trenējas, ar jaunāko paskraidām pa stadionu, pavingrojam, un pēc tam visi uzspēlējam futbolu.”

#5 Pastaigas

Vasaras brīvlaika neiztrūkstoša sastāvdaļa ir pastaigas. “Gaišajos vakaros bērni nelabprāt dodas laicīgi gulēt, tāpēc vakarus izmantojam, lai dotos pastaigās, piemēram, pa parku. Pastaigāties bieži sanāk arī brīvdienās, apceļojot Latviju.”

#6 Dārza darbi un batuts

“Fiziskajām aktivitātēm ne vienmēr jābūt apzinātām un plānotām, svarīgi, lai dzīvesveids būtu aktīvs, kustībām bagāts. Piemēram, mēs brīvdienas bieži pavadām pie manas mammas un arī tur laiku veltām aktīvām nodarbēm. Dēliem patīk darboties – viņi aplaista dārzu, nopļauj zāli, bet pēc tam ēd pašu audzētas zemenes tieši no dobes. Un, protams, batuts – tas viennozīmīgi izkonkurē dārza darbus!”.

Cik daudz kustību nepieciešams? Skaidro farmaceite

“Pietiekamas fiziskās aktivitātes ir pirmais nosacījums stiprai veselībai, labai pašsajūtai un ne tikai – fiziskās aktivitātes attīsta pašapziņu un sociālās prasmes, ja ar fiziskajām aktivitātēm nodarbojas kopā ar vienaudžiem. Kustībām ir būtiska nozīme bērna augšanā un attīstībā, tāpēc jau no mazām dienām jāradinās pie aktīva dzīvesveida – tas palīdzēs ne tikai bērnībā, bet arī pieaugušā vecumā,” uzsver farmaceite Beāte Kaminska.

Minimālais kustību daudzums, veids un slodze bērniem ir atšķirīgi dažādos vecuma posmos. Maziem bērniem vecumā no 1 līdz 5 gadiem minimālais kustību daudzums ir 3 stundas dienā, piemēram, skrienot, spēlējot paslēpes, lēkājot, dejojot u.tml. Bērniem vecumā no 5–12 gadiem nepieciešamas vidējas vai augstas intensitātes aktivitātes vismaz stundu dienā, piemēram, peldēšana, skrituļslidošana, riteņbraukšana, kā arī aktivitātes muskuļu, kaulu stiprināšanai, piemēram, basketbols, futbols, teniss, spēka un pretestības vingrinājumu veikšana. Tāpat arī pusaudžiem vecumā no 12–18 gadiem nepieciešamas vidējas vai augstas intensitātes kustības vismaz stundu dienā, bet kaulus un muskuļus stiprinošas aktivitātes vismaz 3 reizes nedēļā.