KOLAGĒNS – KĀ JAUNĪBU NOTURĒT

08.05.2021

KOLAGĒNS – KĀ JAUNĪBU NOTURĒT

PAR PĒDĒJĀ LAIKA AKTUALITĀTI VESELĪBAS UN SKAISTUMKOPŠANAS JOMĀ IR KĻUVIS KOLAGĒNS. KAS ĪSTI IR KOLAGĒNS UN KĀ TAS VAR BŪT NODERĪGS MŪSU ORGANISMAM STĀSTA FARMACEITE, APOTHEKA JAUNĀ TEIKA VADĪTĀJA BEĀTE KAMINSKA.

Kas tas ir?

Kolagēns ir viena no pēdējā laikā visvairāk apspriestajām uztura bagātinātāju un skaistumkopšanas produktu sastāvdaļām. Arvien vairāk informācijas un pētījumu par to parādās arī zinātniskajā literatūrā. Kas tad īsti ir kolagēns?Tā nosaukums cēlies no grieķu vārda “kólla”, kas nozīmē līme. Tas ir cilvēka organismā esošs proteīns, kas gluži kā līme satur kopā mūsu saistaudus. Kolagēns ir viena no biežāk sastopamajām olbaltumvielām organismā un sastāda apmēram 25–35 procentus no kopējā proteīnu daudzuma. Kolagēns ir atrodams ne tikai ādā, bet arī, piemēram, kaulos, saitēs, asinsvados, skrimšļos un muskuļos – tātad ietekmē mūsu veselību kopumā. Kolagēns palīdz mūsu ādai justies un izskatīties jaunākai, uztur stiprākus kaulus, nodrošina cīpslu un saišu elastību, stiprina dažādus audus mūsu ķermenī. Dažos pētījumos minēta arī kolagēna labvēlīgā ietekme uz deģeneratīvu pārmaiņu skartām locītavām. To uzņemot, no brīvajām aminoskābēm tiek veidotas jaunas kolagēnās un elastīgās šķiedras, kā arī, tam saistoties pie fibroblastu šūnu receptoriem, tiek veicināta jauna kolagēna, elastīna un hialuronskābes sintēze.

Dzeramais kolagēns

Kolagēna molekulas ir ļoti lielas, un tās pašas par sevi organismā neuzsūcas. Lai mēs tomēr spētu to uzņemt, ir radīts tā sauktais dzeramais kolagēns. Tas lielākoties sastopams hidrolizēta kolagēna veidā, kas nozīmē, ka molekulas aminoskābes tiek sīkāk sadalītas peptīdos, kas sastāv no divām vai trim aminoskābēm. Šīs mazmolekulārās struktūras dēļ kolagēns spēj uzsūkties no gremošanas trakta un izplatīties visā cilvēka ķermenī, galvenokārt – dermā. Uzņemtais kolagēns cilvēka organismā saglabājas apmēram divas nedēļas.

Kā tas iedarbojas

Ir dažādu tipu kolagēni, bet galvenie un biežāk sastopamie ir I, II, III un IV tipa kolagēns. Ādā visvairāk atrodas I un III tipa kolagēns. 90 % no visa kolagēna daudzuma ir I tipa kolagēns. Kolagēns kopā ar elastīgajām šķiedrām nodrošina ādas, saišu, cīpslu un saistaudu elastību un stingrību, kā arī zobu izturību. II tipa kolagēns sastāv no mazāk blīvām šķiedrām, un tā galvenais uzdevums ir uzturēt elastību locītavās, skrimšļos. IV tipa kolagēns ir bazālās membrānas galvenā sastāvdaļa – tas nošķir epitēlijaudus no saistaudiem un apņem muskuļu šķiedras. Šis kolagēns veido tādu kā tīklu un darbojas kā barjera starp audiem. Nozīmīga tā loma ir šūnas procesu regulēšanā un signālu pārvadīšanā – tas ir svarīgi dažādu organisma fizioloģisko funkciju nodrošināšanai.

Kad ieteicams lietot

Ādas novecošanās ir normāls fizioloģisks process, ko pieredzam ar gadiem, taču to ietekmē ģenētika un, protams, arī ultravioletais starojums, dzīvesveids, stress un citi apkārtējās vides faktori. Varam palīdzēt savam organismam uzturēt un atjaunot kolagēna daudzumu, to lietojot iekšķīgi, tā aizkavējot ādas un visa ķermeņa novecošanos. Vairāku pētījumu dalībniekiem, iekšķīgi lietojot kolagēnu vismaz 12 nedēļas, ir samazinājies ādas krunciņu daudzums un būtiski mazinājies arī ādas sausums.

Cilvēkam novecojot, kolagēns noārdās straujāk, nekā organisms to spēj atjaunot. Kolagēna šķiedras kļūst biezākas un īsākas, tādējādi āda kļūst plānāka un mazāk elastīga. Jau no 25 gadu vecuma kolagēna daudzums organismā samazinās par apmēram 1 % gadā. Tā samazināšanos provocē arī ultravioletais starojums, gaisa piesārņojums, smēķēšana – tas viss noārda enzīmus, kas palīdz veidot kolagēnu. Pastiprināti kolagēna daudzums samazinās arī menopauzes laikā, mainoties hormonu līmenim sievietes organismā.

Kolagēns kopjošajā kosmētikā

Pateicoties kolagēna lieliskajām īpašībām, tas tiek plaši pielietots arī kā kopjošās kosmētikas sastāvdaļa. Lokāli lietots, kolagēns veido aizsargplēvīti, kas piesaista un uztur ādā nepieciešamo mitruma līmeni, bet tajā pašā laikā ļauj tai brīvi elpot, izlīdzinot grumbiņas, padara to gludu. Tā kā kolagēns veidojas dermā, kas atrodas dziļākajos ādas slāņos (aiz epidermas), ārīgi lietotam kolagēnam (piemēram, krēmu sastāvā) ir ļoti sarežģīti nokļūt tik dziļi, tāpēc jāatceras, ka kolagēnu saturošie kosmētiskie līdzekļi iedarbojas tikai ādas virsējā slānī.

Kolagēnu, tieši tāpat kā jebkuru citu vielu, ir iespējams pārdozēt, tāpēc uzmanīgi jāseko tā lietošanas norādījumiem.

IEVĒRO!

Kolagēnu iegūst no dzīvnieku vai augu valsts produktiem, visbiežāk – no liellopa vai cūkas kauliem, skrimšļiem. Pēdējā laikā iecienīts kļuvis arī kolagēns no zivīm un vēžveidīgajiem – tādēļ, ja ir bažas par alerģisku reakciju, vienmēr jānoskaidro tā izcelsme.

Tā kā kolagēns ir proteīns, pēc tā iekšķīgas lietošanas var būt diskomforts kuņģa zarnu traktā, pilnuma sajūta.

Labākam efektam

Lai uzturētu ādu labākā stāvoklī, iekšķīgi kolagēnu ieteicams lietot kursa veidā – 12 nedēļas vienu vai divas reizes gadā. Vēl labākam efektam to ieteicams papildināt ar dažādām ādu atjaunojošām procedūrām, piemēram, lāzerprocedūrām vai pīlingu. Kolagēna sintēzi stimulē arī C vitamīns.

Nav noslēpums, ka par mūsu kopējo veselības stāvokli un pašsajūtu liecina gan ādas, gan matu, gan nagu veselība.

Saistītie produkti