Maijā aicinām bez maksas veikt asinsspiediena mērījumus aptiekās

Maijā aicinām bez maksas veikt asinsspiediena mērījumus aptiekās

Lai pievērstu uzmanību diviem nopietnākajiem un izplatītākajiem sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem, pacientu biedrība “ParSirdi.lv” sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību, Latvijas Hipertensijas un Aterosklerozes biedrību un Latvijas Farmaceitu biedrību maijā organizē projektu “Augsts holesterīns un augsts asinsspiediens – bīstams pāris!”.

Projekta ietvaros no 1. līdz 31. maijam ikviens aicināts veikt bezmaksas asinsspiediena mērījumus arī Apotheka aptiekās. Akcijas laikā Apotheka aptiekās tāpat būs iespējams saņemt bezmaksas informatīvos materiālus par augsta holesterīna un augsta asinsspiediena riskiem, kā arī konsultēties ar farmaceitu par sirds veselību.

Kāpēc svarīgi regulāri mērīt asinsspiedienu un holesterīnu?

Augsts holesterīna līmenis un augsts asinsspiediens ir divi izplatītākie infarkta un insulta cēloņi. Tie veicina holesterīna uzkrāšanos artēriju sieniņās un agrīnu asinsvadu novecošanos. Tāpēc šos riska faktorus ir svarīgi  laikus atklāt un ārstēt, lai novērstu iespējamās veselības komplikācijas. Pieaugušam cilvēkam bez veselības problēmām vajadzētu vismaz vienu reizi gadā pārbaudīt holesterīna līmeni un izmērīt asinsspiedienu.

Kāpēc hipertensiju sauc par «kluso slepkavu»?

Arteriālo hipertensiju dēvē par «kluso slepkavu», jo sākuma stadijā šai slimībai visbiežāk nav nekādu izteiktu simptomu. Ilgstoši neārstēta paaugstināta asinsspiediena sekas var būt insults vai infarkts, nereti arī nāve. Maldīgs ir mīts, ka augsts asinsspiediens var būt tikai gados vecākiem cilvēkiem – diemžēl aktīvais un stresa pilnais dzīvesveids līdzās iedzimtībai un citiem riska faktoriem veicina augstu asinsspiedienu arī jauniem cilvēkiem.

Par ideālu asinsspiedienu jebkurā vecumā tiek uzskatīts 120/80 mmHg. Ja, veicot atkārtotus mērījumus, asinsspiediens regulāri ir paaugstināts, to dēvē par arteriālo hipertensiju. Par paaugstinātu asinsspiedienu tiek uzskatīts mērījums virs 135/85 mmHg, ja tas tiek veikts mājas apstākļos, savukārt, ja mērījums tiek veikts ārsta kabinetā, tad par hipertensiju var liecināt mērījums, kas pārsniedz 140/90 mmHg.

Ko darīt, ja ir gan augsts asinsspiediens, gan augsts holesterīna līmenis?

Ja vienlaikus novērojams gan augsts asinsspiediens, gan paaugstināts holesterīna līmenis, nepieciešams steidzami konsultējieties ar savu ģimenes ārstu par piemērotāko ārstēšanu! Paaugstināts holesterīna līmenis un hipertensija ir hroniskas saslimšanas, kam nepieciešama ārstēšana. Ir svarīgi mainīt dzīvesveidu, taču visbiežāk nepieciešams lietot medikamentus, stingri ievērojot ārsta norādījumus, kā arī regulāri pārbaudīt holesterīna līmeni, asinsspiediena rādījumus un citus sirds veselības riska faktorus.

Jautā farmaceitam