Stipra imunitāte -pamats labai mūsu veselībai!

03.01.2018

Stipra imunitāte -pamats labai mūsu veselībai!

Apotheka aptiekas farmaceite Ginta Ernste konsultē, ko darīt veseliem cilvēkiem, kuri vēlas stiprināt savu imunitāti.

Ziemā viens no biežākajiem jautājumiem, ko cilvēki aptiekās uzdod farmaceitiem, ir “Ko darīt, lai neslimotu?”.

Jāsaka, ka tas būs atkarīgs no daudziem faktoriem – pārtikas, tās kvalitātes, bioloģiskās aktivitātes, spējas organismā asimilēties, no stresa līmeņa, pozitīvām attiecībām ģimenē, gan ārpus tās, no vispārējiem dzīves apstākļiem, fiziskās aktivitātes, kustībām svaigā gaisā, miega daudzuma un tā kvalitātes. Mūsdienās strādājošiem cilvēkiem grūti, pat neiespējami, ievērot veselīgu dzīvesveidu, tādēļ ir lietas, kas var organismam palīdzēt pārvarēt apstākļus, ko diemžēl paši nevaram ietekmēt.

Mūsu imūnsistēma pamatā ir atkarīga no zarnu mikrofloras. Tai ir nemainīga un nepārtraukta ietekme uz organisma imūno sistēmu. Labās baktērijas stimulē īpašus audus zarnu trakta sieniņā, kas izdala specifiskas vielas - imūnglobulīnus, kuri iznīcina svešas, kaitīgas baktērijas un vīrusus. Šī iemesla dēļ vienmēr piebilstu, ka gan antibiotiku lietošanas laikā, gan pēc tām būtu īpaši svarīgi lietot labās baktērijas, kas pasargās organismu no negatīvām mikrofloras izmaiņām.

Ne mazāk svarīgi ir zināt D vitamīna līmeni asinīs, jo tā trūkums var būtiski ietekmēt imūno sistēmu. Vasarā šo vitamīnu saņemam no saules, taču ziemā ir jālieto produkti, kas to satur – treknas zivis (lasis, skumbrija), aknas, olu dzeltenums. Ziemas periodā vērtīgi lietot zivju eļļu, jo tā satur ne tikai pietiekošu D vitamīna daudzumu, bet arī vērtīgās taukskābes sirds un asinsvadu veselībai. Aptiekās ir arī pieejams D vitamīns tīrā veidā kapsulās un pilienos.

Ja vēlamies “nostiprināties” pret potenciālajiem vīrusiem, stiprinot šūnas, kas mūsu organismā atbild par baktēriju un vīrusu notveršanu, ikdienas uzturā lietot iesaku augus – ehināciju, plūškoku, mežrozītes saturošus preparātus tēju, tablešu, sīrupu, tinktūru  veidā  un C vitamīnu.

No Latvijā audzētām ogām un dārzeņiem visvairāk C vitamīnu satur upenes, paprika, kāposti, pētersīļi, mārrutki, mežrozīšu paaugļi un brūklenes. Smiltsērkšķis ir ļoti vērtīgs organisma apgādātājs ar dabiskajiem vitamīniem, jo tā lapas un ogas satur praktiski visus dabā esošos vitamīnus. 

Lai samazinātu brīvo radikāļu negatīvo ietekmi uz imūnsistēmu, iesaku lietot antioksidantus, kuri satur selēnu, cinku, A, E un C vitamīnus.

Dzērvenes ir ne tikai labs C vitamīna avots un vērtīgs antioksidants, bet spēj darboties arī kā prebiotika, kas veicina labo baktēriju augšanu.

Mūsu veselība ir kā krāsaina kolāža – katram sava un neatkārtojama. Iztrūkstot kādam no elementam, mēs nejutīsimies labi. Stiprinot imunitāti, novēlu jums intuitīvi atrast savu iztrūkstošo kolāžas gabaliņu.

Augstāk minētos ieteikumus rekomendējam ievērot tiem cilvēkiem, kuriem nav veselības problēmu saasinājumu un kuri vēlas sagatavot “aizsargbarjeras” pret potenciālajiem vīrusiem un to izraisītām slimībām. Gadījumos, ja profilaktiskie pasākumi nelīdz vai slimība liek par sevi manīt, noteikti ir jāvēršas pie ārsta – imunologa – kas, balstoties uz konkrētā cilvēka veselības vēsturi, vajadzībām, esošo situāciju, izstrādās veselības uzlabošanai veicamās darbības. 

Saistītie produkti