Veselības indekss: Turpina pieaugt uzticība farmaceitiem, iedzīvotāji atbalsta pakalpojumu klāsta paplašināšanu aptiekās

07.12.2022

Veselības indekss: Turpina pieaugt uzticība farmaceitiem, iedzīvotāji atbalsta pakalpojumu klāsta paplašināšanu aptiekās

Mana Aptieka & Apotheka jaunākie Veselības indeksa pētījuma rezultāti apstiprina, ka gadu no gada cilvēku uzticamība farmaceitiem kā pilnvērtīgiem primārās veselības aprūpes speciālistiem palielinās. Ja 2021. gadā 82 % pētījuma respondentu atzīmēja, ka farmaceitiem uzticas, šogad šis skaitlis pieaudzis par 5 %, sasniedzot jau 87 %. Šī gada laikā dubultojies arī to iedzīvotāju skaits, kuri uzskata, ka farmaceitu loma un nozīme ir pieaugusi. Vienlaikus uzticamību farmaceitiem apliecina arī fakts, ka lielākā daļa respondentu – 57 % atbalsta aptiekās pieejamo pakalpojumu klāsta paplašināšanu.

Mana Aptieka & Apotheka Veselības indeksa pētījuma rezultāti apliecina, ka tieši Covid-19 pandēmijas ietekmē, kad valstī spēkā bija dažādi ierobežojumi un ārsti ne vienmēr bija sasniedzami, daudziem iedzīvotājiem lika no jauna pārvērtēt farmaceita lomu veselības aprūpē. Ja 2021. gadā veiktajā aptaujā 17 % pētījuma respondentu piekrita apgalvojumam, ka pandēmijas ietekmē farmaceitu nozīme ir pieaugusi, šogad to atzīst divas reizes vairāk iedzīvotāju jeb 35 % respondentu.  Saskaņā ar pētījuma rezultātiem uzticība farmaceitiem turpina pieaugt – 2021. gadā 82 % aptaujāto atzīmēja, ka pilnībā vai drīzāk uzticas farmaceitam kā veselības aprūpes speciālistam, bet šogad šis skaitlis pieaudzis par 5 %, un uzticību farmaceitam apliecina jau 87 % respondentu. Tomēr īpaši jāuzsver fakts, ka būtiski  pieaugusi uzticība farmaceitam kā veselības aprūpes speciālistam tieši laukos, reģionos un ārpus pilsētām (90 %), kur ģimenes ārsti ir mazāk pieejami. Vienlaikus gan jāatzīmē, ka uzticība farmaceitiem pieaugusi arī Rīgā dzīvojošo vidū: 2021. gadā kopumā 77 % respondentu norādīja, ka uzticas farmaceitam kā veselības aprūpes speciālistam, bet šogad to atzīmē nu jau 84 % pilsētnieku.

Uzticība farmaceitam kā veselības aprūpes speciālistam augusi visās vecuma grupās, bet jo sevišķi iedzīvotāju grupā vecumā no 55 līdz 63 gadiem – ja 2021. gadā šajā grupā 14 % respondentu piekrita minētajam apgalvojumam, ka farmaceitu nozīme veselības aprūpē ir pieaugusi, tad šogad tā domā jau 40 % iedzīvotāju šajā vecuma grupā. Arī vecuma grupā 35-44 gadi uzticamība farmaceitiem šogad pieaugusi vairāk nekā divas reizes – no 14 % 2021. gadā līdz 38 % 2022. gadā.

“Farmaceita profesija vienmēr bijusi prestiža, bet līdz šim salīdzinoši maz ir runāts par to, ka arī farmaceits ir būtisks speciālists primārās veselības aprūpes nodrošināšanā. Farmaceiti ir sertificēti speciālisti, kuriem, tāpat kā ārstiem, ir plašs zināšanu klāsts, kuri var pastāstīt ne tikai par zāļu mijiedarbību un iespējamām blakusparādībām, bet arī izvērtēt, kuros gadījumos cilvēkam neatliekami jāvēršas pēc palīdzības pie ārsta un skaidrot, kā var sev palīdzēt mājas apstākļos, ja situācija tomēr nav akūta,” norāda “Capital Clinic Riga” ģimenes ārste Dārta Geižāne.

Iedzīvotāji atbalsta plašāku pakalpojumu klāsta pieejamību aptiekās

Saskaņā ar pētījuma rezultātiem pēdējā gada laikā katrs ceturtais iedzīvotājs (25 %) aptieku klātienē ir apmeklējis vismaz 2-3 reizes, lai kaut ko iegādātos, konsultētos vai saņemtu kādu pakalpojumu, bet katrs piektais (22 %) uz aptieku devies pat 4-5 reizes. Tā kā katrs ceturtais aptaujātais (25 %), kuram ir hroniska saslimšana, atzina, ka pēdējā gada laikā ir saskāries ar situāciju, kad nepieciešamas zāles hroniskas slimības ārstēšanai, bet nav pieejama ārsta recepte, likumsakarīga ir iedzīvotāju vēlme pēc plašāka aptiekā pieejamo pakalpojumu klāsta: 57 % no visiem Mana Aptieka & Apotheka Veselības indeksa pētījuma ietvaros aptaujātajiem iedzīvotājiem atbalsta pakalpojumu klāsta paplašināšanu aptiekās. Visbiežāk kā vēlamos aptiekās pieejamos pakalpojumus iedzīvotāji norādījuši šādas iespējas:

  • saņemt aptiekā zāles bez ārsta receptes definētās ārkārtas situācijās (59 %);
  • hroniskiem pacientiem ārkārtas situācijā pagarināt zāļu receptes (42 %);
  • zāļu fasēšana un iepakojumu dalīšana vienreizējās devās (24 %);
  • aptiekā veikt acu iekšējā spiediena mērīšanu (22 %);
  • saņemt optometrista konsultāciju briļļu izsniegšanai (20 %);
  • vakcinēties pret ērču encefalītu (20 %);
  • vakcinēties pret gripu (20 %).

Mana Aptieka & Apotheka Veselības indeksa pētījuma rezultāti rāda, ka 90 % aptaujāto pēdējā gada laikā vismaz vienu reizi ir vērsušies pēc padoma tieši pie farmaceita, kas ir par 10 % vairāk, salīdzinot ar 2021. gadu. “Mēs ļoti novērtējam iedzīvotāju uzticību. Farmaceiti var motivēt pacientus gan cītīgāk lietot ārsta izrakstītās zāles, gan tos, kuri ilgstoši nav bijuši pie ģimenes ārsta, mudināt neatlikt vizīti un veikt profilaktiskus izmeklējumus, kas pēc 40 gadu vecuma ir īpaši svarīgi. Šobrīd aptiekās ir iespējams veikt tikai šādus farmaceitiskās aprūpes papildpakalpojumus: holesterīna un glikozes līmeņa noteikšanu asinīs, asinsspiediena mērīšanu, svara un ķermeņa masas indeksa noteikšanu, Covid-19 ātro antigēnu testu veikšanu un vakcināciju pret Covid-19. Tomēr sekojot citu valstu labās prakses piemēriem, šis papildpakalpojumu klāsts aptiekās noteikti būtu paplašināms, lai veicinātu kopējo sabiedrības veselību,” saka aptieku apvienības “Mana aptieka” farmaceite “Tukuma Centra aptieka” vadītāja Agnese Ritene.