Ziema un atkal saaukstēšanās!

03.01.2018

Ziema un atkal saaukstēšanās!

Tautā sauktā saaukstēšanās ir augšējo elpceļu akūta vīrusu izraisīta saslimšana. Tipiskas saaukstēšanās izpausmes ir klepus, kakla sāpes, iesnas, paaugstināta temperatūra un šķaudīšana. Šīs izpausmes jeb simptomi visbiežāk sākās pēkšņi un parasti pāriet 7 līdz 10 dienu laikā, tomēr mēdz būt arī gadījumi, kad kāds no šiem simptomiem var ilgt krietni ilgāku laiku.

Jūtot pirmos saaukstēšanās simptomus, ieteicams palikt mājās, kārtīgi izgulēties un dzert karstu tēju.

Augsta temperatūra ir cilvēka organisma aizsargmehānisms, ar kura palīdzību ķermenis cīnās pret infekciju. Tāpēc līdz 38,5oC ieteicams nopietni izvērtēt temperatūru mazinošu medikamentu lietošanas nepieciešamību.

Interesanti fakti par saaukstēšanos:

Katrs cilvēks gadā vidēji vismaz trīs reizes saslimst ar kādu vīrusu, kas izraisa saaukstēšanos;

Saaukstēšanās simptomus var izraisīt vairāk nekā 200 dažādu vīrusu;

Saaukstēšanās galvenais iemesls nav viss nosalušas kājas, caurvējš vai vēl kas cits, bet gan mūsu emocijas. Vai esi pamanījusi, ka laimīgiem cilvēkiem reti kad uzbrūk kāda kaite;

Ieviest ēdienkartē asus, piparainus ēdienus. Patiesībā tas ir diezgan labs līdzeklis, kā mutes un deguna dobumā iznīdēt vairumu baciļu un vīrusu.

Ja vien to nav ieteicis ārsts, jo slimība izraisījusi komplikācijas, neārstē saaukstēšanos ar antibiotikām;

Lai ātrāk tiktu uz kājām un nesaķertu jaunus vīrusus, daudzi speciālisti iesaka uzņemt vairāk C vitamīna;

Labs un vienmēr derīgs līdzeklis saaukstēšanās profilaksei un ārstēšanai ir ķiploks, arī par medu nevajadzētu aizmirst;

Pret iesnām un nelielu, krekšķošu klepu palīdz krūšu un kāju sildīšana;

Mediķi uzsver, ka saaukstēšanās nereti ir saistīta arī ar stresu, neizgulēšanos, nepietiekamu atpūtu, pārpūli, tāpēc profilakses nolūkos ir jārūpējas par savu veselību, pievēršot uzmanību saviem ikdienas ieradumiem.

Jo vecāks cilvēks, jo retāk slimo ar saaukstēšanos. Ārsti šo faktu skaidro ar imūno pieredzi, kas uzkrājas visas dzīves laikā.

Pētījumi liecina, ka vidēji viens cilvēks savā mūžā pārslimo saaukstēšanās vīrusus vairāk nekā 200 reižu;

Ja saaukstēšanās nepāriet septiņu, bet sliktākajā gadījumā 14 dienu laikā, noteikti vērsies pie sava ģimenes ārsta.

Izvairieties no saaukstēšanās un citiem vīrusiem, pagatavojot rudens veselības kokteili!

 

Veselības kokteiļa recepte

Viss, kas Tev nepieciešams ir 6 burkāni, 2 āboli, 2 selerijas saknes, 1 sauja pētersīļu un 2 ķiploki. Izspied gardo rudens ābolu sulu, sablenderē to kopā ar pārējām sastāvdaļām un Tavs rudens veselības kokteilis ir gatavs!

Ieteikumi, kas palīdzēs ātrāk izveseļoties no klepus:

Ūdens glāze. Labākais atkrēpošanas līdzeklis, jo tas šķidrina krēpas un mitrina elpceļus, tāpēc ieteicama šķidruma lietošana – 8-10 glāzes dienā, īpaši ieteicams silts šķidrums – ārstnieciskās tējas, buljons;

Pretklepus medikamenti – līdzekļi, kas palīdzēs klepot retāk.

Mitrs gaiss. Palīdz atjaunoties elpceļu gļotādas funkcijām. Var izmantot gan gaisa mitrinātājus, gan citus gaisa mitrināšanas veidus.

Ārsta apmeklējums. Lai gan klepus nav slimība, bet tikai simptoms, ir pazīmes, kuru dēļ būs nepieciešama speciālista konsultācija.

Atpūta. Svarīgi nepakļaut organismu pārmērīgai slodzei un papildus infekciju riskam.

Vismaz uz šo laiku atmest smēķēšanu. Hroniska bronhīta gadījumā – šis ir viens no būtiskākajiem atveseļošanās nosacījumiem.

Masāža un pareizu pozu ieņemšana. Palīdzēs plaušas attīrīt no šķidruma / krēpām un veicinās atveseļošanās procesu. Dažkārt klepu atvieglo arī gultas galvgaļa pacelšana par ~10cm.